Osnovni podatki
Knjižnica Laško je osrednja knjižnica in sedež javnega zavoda Knjižnica Laško, ki deluje v starem mestnem jedru.
Knjižnica Laško ima kot osrednja knjižnica najobsežnejšo zbirko knjižnega in neknjižnega gradiva v mreži – njen fond obsega 64.949 enot. Gradivo je preko medoddelčne izposoje na voljo tudi članom drugih enot.
Razpolaga z 10 računalniškimi mesti za uporabnike z dostopom do interneta in s sistemskim tiskalnikom. Brezžični internet je na voljo po vsej knjižnici (dostopen z geslom, ki ga dobite pri izposojnem pultu).
Izposojo in svetovanje uporabnikom v laški knjižnici opravljajo bibliotekarke Barbara Rančigaj, Gabrijela Pirš in Jerica Horjak ter knjižničarke Zdenka Dobnik, Martina Ajdnik in Valentina Pavlinc.
Zgodovina
Starejša in podrobnejša zgodovina je opisana v poglavju zgodovina Knjižnice Laško. Po drugi svetovni vojni je bila knjižnica v Laškem ustanovljena leta 1947 in je delovala z več presledki na različnih lokacijah, najdlje v Domu Dušana Poženela in pred zadnjo selitvijo leta 1981 v soseščini banke na Valvasorjevem trgu. V njej so pred Metko Kovačič (prej vodja knjižnice, na to direktorica JZ Knjižnica Laško od l. 1996 do 2014) delovali Janez Kranjc, Tea Munih in Milena Papež.
Prostori
Leta 1981 se je knjižnica preselila v prenovljeno pritličje bivšega zdravstvenega doma v Weichselbergerjevem dvorcu ali Štoku, imenovanem tudi Laški dvorec, kjer od leta 2005 deluje v celotnem objektu. Weichselbergerjev dvorec je v prvotni obliki nastal sredi 15. stol, ko so Celjski grofje podelili Nikolaju Behaimu, svojemu tukajšnjemu uradniku, posest v Rečici. Kasnejši lastnik Žiga Weichselberger je na začetku 16. stol. na tem mestu postavil sedanji dvorec. V začetku 19. stol. je bilo poslopje obnovljeno v klasicističnem stilu.
V pritličju stavbe je otroški in mladinski oddelek, časopisna čitalnica ter območje z avdio-video in računalniškim gradivom ter igračami. V prvem nadstropju je oddelek za odrasle ter uprava, nabava in obdelava. Na podstrešju so domoznanska zbirka, e-učilnica in prireditveni prostor. V pritličnem in kletnem prostoru sta manjši skladišči.
Knjižnični vrt
V toplih mesecih leta lahko posedite v prijetni naravni senci in na knjižničnem vrtu prebirate knjige in revije. Na vrtu izvajamo tudi prireditve, ki z lokacijo pridobijo posebno vzdušje: otvoritve razstav, recitali, zaključki Poletnih bralcev …
Kako do nas