150 let od ustanovitve prve laške čitalnice

Letos mineva 150 let od ustanovitve prve laške čitalnice.
26. septembra 1869 je bil namreč izvoljen prvi odbor laške čitalnice, s katerim je bilo ustanovljeno narodno društvo Čitalnica v Laškem trgu.

Prijazno vas vabimo na obeležitev pomembne obletnice v četrtek, 26. septembra 2019.

Prireditev se bo začela ob 18.30 uri na Aškerčevem trgu z odkritjem spominske plošče na mestu, kjer v takratni Slančevi hiši delovala prva laška čitalnica.

Ob 19. uri pa nam bo v Knjižnici Laško vlogo in pomen čitalnic, kot hramov kulturno-družabnega življenja v slovenskem jeziku in tudi kot predhodnic današnjih knjižnic, v svojem predavanju Čitalništvo na Slovenskem osvetlil ddr. Igor Grdina.

Dogajanje bomo, kot je bilo to nekdaj značilno tudi za čitalniške besede, obogatili z recitacijami in petjem. Nastopili bodo Marija Lipovšek Schuller, pevski zbor Fantje z Jožefovega hriba in Kvartet klarinetov GŠ Laško – Radeče.

Prijazno vabljeni!